Keďže máme teraz k dispozícii mnoho veľmi účinných liečob na potlačenie CLL, ale nie jej vyliečenie, s liečbou sa začína len vtedy, keď sa už ochorenie začne viac prejavovať alebo v prípade jasných príznakov postupu ochorenia. Lekári vo všeobecnosti začínajú s liečbou vtedy, keď sa začnú objavovať nasledovné príznaky:
výsledky krvných testov ukazujú, že sa ochorenie rýchlo rozvíja. Keď sa dospeje k rozhodnutiu, že treba zahájiť liečbu, pacient sa dôkladne zhodnotí s cieľom zvoliť pre neho tú najvhodnejšiu liečbu. Hodnotia sa nielen charakteristiky CLL (v akom štádiu je ochorenie), ale aj charakteristiky danej osoby, aby sa zvolila tá najlepšia liečba. Pri výbere liečby sa zvyčajne berie do úvahy vek, ale tiež fyzický stav, tzv. výkonnostný stav a prítomnosť, resp. neprítomnosť iných ochorení súvisiacich s CLL, ktoré sa označujú ako komorbidity. Takéto zhodnotenie má svoje opodstatnenie najmä u starších pacientov, aby sa poskytla nielen účinná liečba, ale aby bola toxicita liečby prijateľná.
Skôr než padne rozhodnutie o najvhodnejšej liečbe, rovnako dôležité je aj posúdenie niektorých biologických charakteristík leukemických buniek. Prítomnosť určitých genetických zmien určuje, ktorá liečba bude tá najvhodnejšia.
EM-110434