Uvádzame len niektoré zásady, ktoré vám môžu pomôcť pri zdravom stravovaní. Tieto zásady vychádzajú z indikácií uvedených v usmerneniach Národného inštitútu pre výskum potravín a výživy (INRAN). Ide o všeobecné rady pre tých, ktorí sa chcú zdravo stravovať a cítiť lepšie, ale tiež ponúkajú užitočné informácie pre pacientovs rakovinou. Treba mať však na pamäti, že niekedy majú pacienti s rakovinou špeciálne potreby z hľadiska výživy (napríklad keď dôjde k veľkému úbytku hmotnosti alebo keď sa objavia špecifické problémy súvisiace s chemoterapiou). V takýchto prípadoch je potrebné upraviť stravu podľa špecifických potrieb výživy.
Vždy by ste sa mali poradiť s onkológom. Proteíny sú pre naše telo nevyhnutné. Každá časť nášho tela je vlastne vyrobená z proteínov a teda každodenný príjem proteínov je dôležitý na udržanie zdravých tkanív, ich opravu a ochranu pred poškodením. Aj proteíny sú zdrojom energie. Vitamíny a minerály zohrávajú dôležitú úlohu pri správnom fungovaní organizmu. Vláknina pomáha udržiavať správnu funkciu čriev. Voda je hlavnou zložkou nášho tela a bez nej by nemohli prebiehať všetky procesy, ku ktorým v tele dochádza.
Rozmanitá, vyvážená strava je vo všeobecnosti základom zdravého životného štýlu. To, aký druh jedla a aké množstvo konzumujeme, ovplyvňuje našu energiu a náladu. Zdravý životný štýl má veľmi dôležitú úlohu pri podpore imunitného systému (ktorý reprezentujú bunky, ktoré sú špecificky zapojené do tvorby protilátok) a pri znižovaní rizika niektorých patologických stavov, ako je napr. cukrovka a kardiovaskulárne ochorenia. Zdravá a vyvážená strava je teda obzvlášť dôležitá pre pacientov s rakovinou. Vyvážená a rozmanitá strava vám pomôže cítiť sa lepšie, zvládať liečbu, optimalizovať liečbu, zvládať vedľajšie účinky, znova nadobudnúť silu a minimalizovať riziko infekcií.
V prvom rade sa musíte snažiť udržiavať svoju hmotnosť v rámci normálnych hodnôt (môžete požiadať svojho lekára, aby vypočítal hmotnosť, ktorása vzhľadom na vašu výšku považuje za normálnu). Naša telesná hmotnosť je hmatateľné vyjadrenie „energetickej rovnováhy“ medzi príjmom a výdajom kalórií. Energiu získavame z jedla a naše telo ju využíva v kľude (aby sa udržala funkcia orgánov ako je mozog, pľúca, srdce atď.) aj počas fyzickej aktivity (na prevádzkovanie svalov). Ak je energetický príjem vyšší ako výdaj, nadbytok sa v tele hromadí vo forme tuku, výsledkom čoho je prírastok na hmotnosti. Ak prijímate menej energie ako telo spotrebuje, telo začne využívať tukové zásoby, aby sa pokryli jeho energetické požiadavky.
Nahromadenie tukov aj nadmerné chudnutie sú pre zdravie škodlivé. V prvom prípade sa zvyšuje riziko rozvoja niektorých ochorení (napr. cukrovka, vysoký krvný tlak atď.) a v druhom prípade, najmä ak sú ovplyvnené tukové zásoby, to má vplyv na svaly a na vnútorné orgány a dochádza ku zhoršeniu rôznych funkcií a oslabeniu organizmu. Stabilná hmotnosť v rámci normálnych hodnôt teda prispieva k lepšej kvalite života. Na to, aby človek dosiahol a udržal si zdravú telesnú hmotnosť, musí byť fyzicky aktívny. Niekoľko tipov: pravidelne sa vážte; ak máte nadváhu, znížte energetický príjem tak, že budete jesť menej a budete uprednostňovať nízkokalorické potraviny, ktoré dodajú pocit nasýtenia po dlhšiu dobu (zelenina a ovocie), zvýšite energetický výdaj tým, že budete vykonávať viac fyzickej aktivity; ak máte nízku hmotnosť, udržiavajte vhodnú úroveň fyzickej aktivity a rozmanitú a vyváženú stravu, pričom všetky jedlá jedzte v pravidelnom čase; vyhýbajte sa nevyváženej strave.. Ak máte nadváhu alebo príliš nízku hmotnosť, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.
Tieto potraviny sú dôležité, pretože obsahujú sacharidy a tiež aj vitamíny a minerály. Sú dobrým zdrojom vlákniny (ako je to v prípade väčšiny strukovín) aj proteínov. Obilniny a výrobky z obilnín sú v mnohých krajináchhlavným zdrojom sacharidov. Vo vyváženej strave by malo približne 60 % kalórií pochádzať zo sacharidov. Význam sacharidov spočíva v tom, že sa ľahko vstrebávajú a telo ich ľahko spracúva, vďaka čomu sú bunky adekvátne zásobované energiou. Samotná vláknina síce nemá nutričnú ani energetickú hodnotu, ale je veľmi dôležitá na reguláciu rôznych funkcií v organizme, najmä pri trávení.
Hlavné potraviny bohaté na vlákninu (zdroj: INRAN)
Ovocie a zelenina sú vynikajúcim zdrojom vitamínov.
Napríklad:
Niektoré vitamíny spolu s inými látkami, ktoré sa nachádzajú v ovocí, zelenine a strukovinách, chránia pred tzv. voľnými radikálmi.
Pár rád:
Aby ste sa cítili dobre, mali by ste konzumovať určité množstvo tuku, ktorý okrem toho, že vám dodá energiu, podporuje aj vstrebávanie niektorých vitamínov, no všetko s mierou. Nadmerný príjem tukov prestavuje riziko rozvoja obezity a inýchochorení, napr. kardiovaskulárnych ochorení. Okrem množstva prijatého tuku je dôležité rozlišovať rôzne typy tukov.Kvalitné tuky (určené na základe rôzneho chemického zloženia) môžu v skutočnosti značne ovplyvňovať zdravotný stav.
Typy tukov
Pár rád
Nadbytok jednoduchých cukrov je čiastočne zodpovedný za tvorbu zubných kazov a rozvoj obezity. Pár rád:
Voda tvorí približne 70 % ľudského tela a jej prítomnosť v dostatočnom množstve je nevyhnutná pre život. Voda je veľmi dôležitá na to, aby mohli prebiehať všetky procesy , ku ktorým v tele dochádza. Preto je udržiavanie správnej úrovne i našej „vodnej rovnováhy“ (t. j. pomeru medzi príjmom a výdajom vody) zásadné pre udržanie dobrého zdravia. Pár rád:
Nadmerný príjem soli môže najmä u ľudí s predispozíciou podporiť zvýšenie tlaku krvi a tiež aj iné ochorenia srdca a obličiek. Zníženie príjmu soli môže byť pre mnohých ľudí preventívnym aj liečebným opatrením. Soľ sa prirodzene vyskytuje v potravinách (voda, ovocie, zelenina, mäso atď.), ale tiež sa pridáva počas varenia alebo sa ňou ochucuje hotové jedlo na tanieri a nachádza sa aj v rôznych spracovaných výrobkoch (napr. chlieb, krekry, keksíky atď.). V skutočnosti množstvo soli, ktoré sa prirodzene nachádza v potravinách, postačuje na naplnenie potrieb organizmu. Pár rád:
Treba si uvedomiť, že jedlo a liečba na seba vzájomne pôsobia
Niektoré na prvý pohľad neškodné potraviny sa môžu s niektorými konkrétnymi liekmi negatívne ovplyvňovať.
Napríklad grapefruit a grapefruitová šťava môžu znižovať účinnosť niektorých liekov. V týchto prípadoch je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali pokyny od lekára. Rovnaký účinok môžu mať aj rastlinné prípravky, takže skôr, ako ich použijete, porozprávajte sa so svojím lekárom. Ak sa niektoré výživové doplnky (napr. rybí olej, vitamín E alebo ľanové semienka) užívajú spolu s niektorými liečbami, môžu v skutočnosti zvyšovať riziko vedľajších účinkov. Porozprávajte sa so svojím lekárom o užívaní akýchkoľvek výživových doplnkov. A napokon buďte mimoriadne opatrný pri konzumácii alkoholu v súvislosti s liečbou.
Hygiena a bezpečnosť potravín
U pacientov s rakovinou, a najmä u pacientov s mnohopočetným myelómom (MM), je vyššie riziko infekcie ako u zdravých jedincov. Treba mať na pamäti najmä to, že riziko sa zvyšuje najmä pri niektorých liekoch. Na liečbu pacientov s MM sa stále bežne používajú chemoterapeutické lieky v kombinácii s imunoterapeutikami, ktoré môžu potlačiť imunitný systém, a pacient sa tak stáva náchylnejší na infekcie.
Zdrojom infekcie môže byť aj jedlo.
Je dôležité zabezpečiť hygienu a bezpečnosť potravín v kuchyni, čím sa znižuje riziko mikrobiálnej kontaminácie a nakazenie sa prostredníctvom jedla. Treba mať na pamäti najmä nasledovné:
Vždy skontrolujte dátum spotreby a vzhľad potravín (ak nevyzerajú dobre alebo zvláštne zapáchajú, neskúšajte ich a vyhoďte ich do koša).
V niektorých prípadoch pri použití určitých typov chemoterapie, najmä imunosupresív, sa môže stať, že vám odporučia, aby ste sa vyvarovali niektorým jedlám s cieľom vyhnúť sa infekcii. Vždy je dobré, ak sa so svojím praktickým lekárom porozprávate o vašich stravovacích návykoch alebo keď potrebujete do svojej stravy pridať alebo z nej odstrániť niektoré potraviny. Môže ísť o:
EM-110556