Význam rozmanitej a vyváženej stravy

VÝZNAM ROZMANITEJ A VYVÁŽENEJ STRAVY

Na to, aby telo fungovalo správne, potrebuje všetky druhy živín. Niektoré slúžia na naplnenie energetických potrieb buniek, aby mohli rásť a rozmnožovať sa, iné umožňujú normálny priebeh chemických procesov v bunkách a ďalšie majú zase ochrannú funkciu.

Zdravá strava by mala byť v čo najväčšej miere rozmanitá a vyvážená. Strava by sa mala vlastne skladať zo sacharidov, tukov, proteínov, vitamínov, minerálov, vlákniny a vody. Sacharidy (cukry) sú hlavným zdrojom energie. Tuky okrem toho, že poskytujú energiu v koncentrovanej forme, pomáhajú pri vstrebávaní vitamínov. Naše telo potrebuje určité množstvo tuku, no dôležité je, aby ho nebolo príliš veľa. Proteíny (bielkoviny) sú pre naše telo nevyhnutné. Každá časť nášho tela je vlastne vyrobená z proteínov a teda každodenný príjem proteínov je dôležitý na udržanie zdravých tkanív, ich regeneráciua ochranu pred poškodením. Proteíny sú okrem toho aj zdrojom energie. Vitamíny a minerály zohrávajú dôležitú úlohu pri správnom fungovaní organizmu.
Rozmanitá, vyvážená strava je vo všeobecnosti základom zdravého životného štýlu. To, aký druh jedla a aké množstvo konzumujeme, ovplyvňuje našu energiu a náladu. Zdravý životný štýl má veľmi dôležitú úlohu pri podpore imunitného systému (ktorý reprezentujú bunky, ktoré sú zapojené do tvorby protilátok) a pri znižovaní rizika niektorých patologických stavov, ako je napr. cukrovka a kardiovaskulárne ochorenia. Zdravá a vyvážená strava je teda obzvlášť dôležitá pre pacientov s rakovinou. Vyvážená a rozmanitá strava vám pomôže cítiť sa lepšie, zvládať liečbu, optimalizovať liečbu, zvládať vedľajšie účinky, znova nadobudnúť silu a minimalizovať riziko infekcií.

Uvádzame len niektoré zásady, ktoré vám môžu pomôcť pri zdravom stravovaní. Tieto zásady vychádzajú z indikácií uvedených v usmerneniach Národného inštitútu pre výskum potravín a výživy (INRAN). Ide o všeobecné rady pre tých, ktorí sa chcú zdravo stravovať a cítiť lepšie, ale tiež ponúkajú užitočné informácie pre pacientovs rakovinou. Treba mať však na pamäti, že niekedy majú pacienti s rakovinou špeciálne potreby z hľadiska výživy (napríklad keď dôjde k veľkému úbytku hmotnosti alebo keď sa objavia špecifické problémy súvisiace s chemoterapiou). V takýchto prípadoch je potrebné upraviť stravu podľa špecifických potrieb výživy.

Vždy by ste sa mali poradiť s onkológom. Proteíny sú pre naše telo nevyhnutné. Každá časť nášho tela je vlastne vyrobená z proteínov a teda každodenný príjem proteínov je dôležitý na udržanie zdravých tkanív, ich opravu a ochranu pred poškodením. Aj proteíny sú zdrojom energie. Vitamíny a minerály zohrávajú dôležitú úlohu pri správnom fungovaní organizmu. Vláknina pomáha udržiavať správnu funkciu čriev. Voda je hlavnou zložkou nášho tela a bez nej by nemohli prebiehať všetky procesy, ku ktorým v tele dochádza.

Rozmanitá, vyvážená strava je vo všeobecnosti základom zdravého životného štýlu. To, aký druh jedla a aké množstvo konzumujeme, ovplyvňuje našu energiu a náladu. Zdravý životný štýl má veľmi dôležitú úlohu pri podpore imunitného systému (ktorý reprezentujú bunky, ktoré sú špecificky zapojené do tvorby protilátok) a pri znižovaní rizika niektorých patologických stavov, ako je napr. cukrovka a kardiovaskulárne ochorenia. Zdravá a vyvážená strava je teda obzvlášť dôležitá pre pacientov s rakovinou. Vyvážená a rozmanitá strava vám pomôže cítiť sa lepšie, zvládať liečbu, optimalizovať liečbu, zvládať vedľajšie účinky, znova nadobudnúť silu a minimalizovať riziko infekcií.

V prvom rade sa musíte snažiť udržiavať svoju hmotnosť v rámci normálnych hodnôt (môžete požiadať svojho lekára, aby vypočítal hmotnosť, ktorása vzhľadom na vašu výšku považuje za normálnu). Naša telesná hmotnosť je hmatateľné vyjadrenie „energetickej rovnováhy“ medzi príjmom a výdajom kalórií. Energiu získavame z jedla a naše telo ju využíva v kľude (aby sa udržala funkcia orgánov ako je mozog, pľúca, srdce atď.) aj počas fyzickej aktivity (na prevádzkovanie svalov). Ak je energetický príjem vyšší ako výdaj, nadbytok sa v tele hromadí vo forme tuku, výsledkom čoho je prírastok na hmotnosti. Ak prijímate menej energie ako telo spotrebuje, telo začne využívať tukové zásoby, aby sa pokryli jeho energetické požiadavky.

Nahromadenie tukov aj nadmerné chudnutie sú pre zdravie škodlivé. V prvom prípade sa zvyšuje riziko rozvoja niektorých ochorení (napr. cukrovka, vysoký krvný tlak atď.) a v druhom prípade, najmä ak sú ovplyvnené tukové zásoby, to má vplyv na svaly a na vnútorné orgány a dochádza ku zhoršeniu rôznych funkcií a oslabeniu organizmu. Stabilná hmotnosť v rámci normálnych hodnôt teda prispieva k lepšej kvalite života. Na to, aby človek dosiahol a udržal si zdravú telesnú hmotnosť, musí byť fyzicky aktívny. Niekoľko tipov: pravidelne sa vážte; ak máte nadváhu, znížte energetický príjem tak, že budete jesť menej a budete uprednostňovať nízkokalorické potraviny, ktoré dodajú pocit nasýtenia po dlhšiu dobu (zelenina a ovocie), zvýšite energetický výdaj tým, že budete vykonávať viac fyzickej aktivity; ak máte nízku hmotnosť, udržiavajte vhodnú úroveň fyzickej aktivity a rozmanitú a vyváženú stravu, pričom všetky jedlá jedzte v pravidelnom čase; vyhýbajte sa nevyváženej strave.. Ak máte nadváhu alebo príliš nízku hmotnosť, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Tieto potraviny sú dôležité, pretože obsahujú sacharidy a tiež aj vitamíny a minerály. Sú dobrým zdrojom vlákniny (ako je to v prípade väčšiny strukovín) aj proteínov. Obilniny a výrobky z obilnín sú v mnohých krajináchhlavným zdrojom sacharidov. Vo vyváženej strave by malo približne 60 % kalórií pochádzať zo sacharidov. Význam sacharidov spočíva v tom, že sa ľahko vstrebávajú a telo ich ľahko spracúva, vďaka čomu sú bunky adekvátne zásobované energiou. Samotná vláknina síce nemá nutričnú ani energetickú hodnotu, ale je veľmi dôležitá na reguláciu rôznych funkcií v organizme, najmä pri trávení.

Hlavné potraviny bohaté na vlákninu (zdroj: INRAN)

  • Strukoviny: fazuľa, bôb, cícer, šošovica, hrach
  • Obilniny a výrobky z obilnín: cestoviny, keksy, chlieb a raňajkové cereálie (najmä celozrnné), pečivo, jačmeň
  • Zelenina: artičoky, kel, čakanka, mrkva, baklažán, repa, hríby, žerucha, fenikel
  • Čerstvé ovocie: hrušky, figy, banány, kivi, maliny, ríbezle
  • Sušené ovocie: sušené marhule, sušené figy, sušené jablká, hrozienka, slivky, sušené orechy (vlašské, lieskové, mandle)

Ovocie a zelenina sú vynikajúcim zdrojom vitamínov.

Napríklad:

  • pomaranče, paradajky a kivi – vitamín C
  • mrkva, marhule, listové zelenina –vitamín A
  • strukoviny a obilniny –Tieto výrobky sú tiež dôležitým zdrojom minerálov (listová zelenina je zdrojom vápnika a železa, zemiaky a paradajky sú zdrojom draslíka).

Niektoré vitamíny spolu s inými látkami, ktoré sa nachádzajú v ovocí, zelenine a strukovinách, chránia pred tzv. voľnými radikálmi.

Pár rád:

  • Konzumujte viac denných porcií čerstvého ovocia, zeleniny a strukovín, zvýšte spotrebu čerstvého aj sušeného ovocia tak, že obmedzíte pridávanie olejov a tukov a nahradíte ich bylinkami a koreninami.
  • Pravidelne jedzte chlieb, cestoviny a iné obilninové výrobky (najlepšie sú celozrnné) a nepridávajte príliš veľa tučných výrobkov.

Aby ste sa cítili dobre, mali by ste konzumovať určité množstvo tuku, ktorý okrem toho, že vám dodá energiu, podporuje aj vstrebávanie niektorých vitamínov, no všetko s mierou. Nadmerný príjem tukov prestavuje riziko rozvoja obezity a inýchochorení, napr. kardiovaskulárnych ochorení. Okrem množstva prijatého tuku je dôležité rozlišovať rôzne typy tukov.Kvalitné tuky (určené na základe rôzneho chemického zloženia) môžu v skutočnosti značne ovplyvňovať zdravotný stav.

Typy tukov

  • Nasýtené tuky: zvyknú zvyšovať hladinu cholesterolu v krvi. Medzi potraviny, ktoré obsahujú tieto typy tukov, patria mliečne výrobky (syr, plnotučné mlieko, smotana, maslo), tučné mäsá a ich deriváty a niektoré rastlinné oleje (najmä palmový a kokosový olej).
  • Nenasýtené tuky: tieto nezvyšujú hladinu cholesterolu v krvi (niektoré typy dokonca chránia telo). Nachádzajú sa hlavne v rastlinných olejoch (semienka a olej), vlašských a lieskových orechoch, olivách a rybách.

Pár rád

  • Na dochucovanie a varenie používajte malé množstvá tukov a olejov.
  • Obmedzte spotrebu živočíšnych tukov (maslo, masť, smotana atď.) a používajte skôr rastlinné tuky (najmä extra panenský olivový olej a olej zo semienok).
  • Tuk používajte najmä na dochucovanie v surovom, neuvarenom stave a opätovne nepoužívajte tuky a oleje, ktoré už prešli tepelnou úpravou.
  • Nejedzte veľa vyprážaných jedál.
  • Pravidelne konzumujte ryby, čerstvé aj zmrazené (2 – 3-krát týždenne).
  • Vyberajte si hlavne chudé mäso a odstraňujte akýkoľvek viditeľný tuk.
  • Ak máte radi vajíčka, zjesť môžete max. štyri týždenne, no ich konzumáciu si rozložte v priebehu niekoľkých dní.
  • Ak pijete veľa mlieka, vyberajte si skôr nízkotučné alebo polotučné mlieko, ktoré obsahuje vápnik.
  • Spomedzi ponuky syrov si vyberajtemenej tučné alebo ich konzumujte v malých množstvách.

Nadbytok jednoduchých cukrov je čiastočne zodpovedný za tvorbu zubných kazov a rozvoj obezity. Pár rád:

  • Pri dezertoch si vyberajte skôr tradičné pečivo, ktoré obsahuje menej tuku a cukrov a viac škrobu (keksíky, koláče, bez plnky atď.).
  • Obmedzte množstvo sladkých nátierok na chlebe alebo hrianke (lekvár, med, krém atď.).
  • Obmedzte spotrebu výrobkov s vysokým obsahom cukru, najmä tých, ktoré sa lepia na zuby, ako napr. mäkké cukríky, nugát atď.

Voda tvorí približne 70 % ľudského tela a jej prítomnosť v dostatočnom množstve je nevyhnutná pre život. Voda je veľmi dôležitá na to, aby mohli prebiehať všetky procesy , ku ktorým v tele dochádza. Preto je udržiavanie správnej úrovne i našej „vodnej rovnováhy“ (t. j. pomeru medzi príjmom a výdajom vody) zásadné pre udržanie dobrého zdravia. Pár rád:

  • Ak je to možné, snažte sa prijímať tekutiny ešte skôr, ako pocítite smäd. Vypite v priemere 1,5 – 2 litre vody denne.
  • Pite často a menšie množstvo nápoja. Pite pomaly, najmä ak je nápoj studený.
  • Starší ľudia by mali častejšie piť v priebehu dňa, počas jedla a medzi jedlami a dokonca aj vtedy, keď nie sú smädní (pocit smädu ustupuje s vekom).
  • Udržiavajte si rovnováhu tekutín pitím vody. Aj limonády, nealkoholické nápoje kolového typu, ovocné džúsy, káva a čaj dodávajú vodu, no okrem vody obsahujú aj cukor a psychoaktívne látky, ako je napr. kofeín. Takéto nápoje treba konzumovať s mierou.
  • Pite počas cvičenia aj po ňom, a to hlavne vodu, aby ste doplnili straty tekutín v dôsledku potenia.
  • Pri niektorých patologických stavoch (ako je napr. horúčka alebo hnačka), v dôsledku ktorých dochádza k väčším stratám vody, zvýšte príjem vody.

Nadmerný príjem soli môže najmä u ľudí s predispozíciou podporiť zvýšenie tlaku krvi a tiež aj iné ochorenia srdca a obličiek. Zníženie príjmu soli môže byť pre mnohých ľudí preventívnym aj liečebným opatrením. Soľ sa prirodzene vyskytuje v potravinách (voda, ovocie, zelenina, mäso atď.), ale tiež sa pridáva počas varenia alebo sa ňou ochucuje hotové jedlo na tanieri a nachádza sa aj v rôznych spracovaných výrobkoch (napr. chlieb, krekry, keksíky atď.). V skutočnosti množstvo soli, ktoré sa prirodzene nachádza v potravinách, postačuje na naplnenie potrieb organizmu. Pár rád:

  • Postupne znižujte používanie soli pri varení aj pri stolovaní(jazyk si na to rýchlo zvykne).
  • Namiesto bežnej soli používajte soľ obohatenú o jód (jódovanú soľ).
  • Obmedzte používanie korenín s obsahom soli (bujónové kocky, kečup, sójová omáčka, horčicová omáčka atď.).
  • Jedlo ochucujte bylinkami (cesnak, cibuľa, bazalka, petržlen, rozmarín, šalvia, mäta, oregano, majoránka, zeler, pór, tymián, feniklové semienka), koreninami (čierne korenie, paprika, muškátový oriešok, šafran, kari) alebo citrónovou šťavou a octom.
Alkoholické nápoje sú vyrobené hlavne z vody a v menšej miere obsahujú etylakohol (resp. etanol) a iné látky, ktoré sa vyskytujú prirodzene alebo sa pridávajú (farbivá, antioxidanty, vitamíny atď.). Základnou zložkou a podstatou alkoholických nápojov je teda etanol, čo je látka, ktorá je pre organizmus cudzia, telo ju nepotrebuje a pre mnohých ľudí je naozaj jedovatá. Ľudské telo dokáže vo všeobecnosti zniesť alkohol bez zjavného poškodenia, pokiaľ hovoríme o miernej konzumácii. Hoci etanol nie je živina, poskytuje značné množstvo kalórií a podporuje hromadenie tuku. Navyše treba zdôrazniť možnosť nepriaznivej interakcie medzi alkoholom a liekmi. Ľudia, ktorí užívajú akékoľvek lieky, sa musia so svojím lekárom poradiť ohľadom konzumácie alkoholu. Budte opatrní aj pri voľnopredajných liekoch, pričom pri väčšine z nich sa pitie alkoholu neodporúča.
Pacienti s rakovinou sa môžu stretávať s niektorými špecifickými problémami, ako je napr. úbytok hmotnosti alebo pocit únavy a vyčerpania, ktoré sú spojené s onkologickým ochorením. Chemoterapia môže navyše viesť k rôznym poruchám, ktoré sa často týkajú tráviaceho traktu a normálne stravovacie návyky pacientov sa tak menia. Pre pacientov s rakovinou môže byť čo najvyváženejšie dodávanie energie veľmi cenné. Správne zvolená stravaa môže pomôcť zmierniť niektoré nežiaduce účinky liečby. Nižšie je uvedených zopár tipov, ako riešiť problémy, s ktorými sa onkologickí pacienti často stretávajú.
Úbytok hmotnosti je symptóm, s ktorým sa onkologickí pacienti často stretávajú. Môže ísť o dôsledok ochorenia aj liečby. Niektorí pacienti nemajú chuť do jedla alebo majú pocit nasýtenia už len sedením pri stole, iní sa zase sťažujú na nevoľnosť alebo že jedlo už nie je také chutné ako kedysi. Tí, ktorí nejedia dostatočne, najmä tí, ktorí schudli, potrebujú stravu bohatú na kalórie a proteíny.
  • Jedzte menšie porcie a častejšie.
  • Pripravte si jedlo tak, aby bolo čo najlákavejšie a aby dráždilo vaše chuťové poháriky (napr. naservírujte si na tanier malú porciu jedla a ozdobte ho paradajkami alebo petržlenovou vňaťou).
  • Vždy majte po ruke nejakú dobrotu (napr. arašidy, sušené ovocie alebo syr parmezán, relatívne ľahké a chutné jedlo).
  • Nahraďte menšie jedlá výživnými sladkými alebo nesladkými nápojmi.
  • Jedzte pomaly, jedlo dobre rozžujte a po každom jedle si doprajte odpočinok.
  • Ak bude vôňa pri varení pre vás nepríjemná, požiadajte niekoho iného, aby vám pripravil jedlo alebo jedzte studené jedlo a naservírujte si ho spôsobom, ktorý vám vyhovuje.
  • Chuť do jedla sa mení aj podľa nálady
  • Obohaťte si jedlo zdrojom proteínov napríklad pridaním smotany do polievky alebo masla či parmezánu so zeleninou (ak to odporúča lekár, môžete tiež použiť doplnky výživy alebo doplnky stravy).

Ďalší symptóm, ktorý je charakteristický pre rakovinu, je malátnosť, resp. pocit únavy a vyčerpanosti bez ohľadu na to, akú činnosť človek vykonáva a tento pocit sa nedá zmierniť odpočinkom. Vďaka správnej výžive môžete tejto únave predísť alebo ju zmierniť. Niekoľko typov na jedlo, ktoré vám dodá energiu a pomôže bojovať s únavou:

  • Keď budete hladný jedzte niekoľo menších jedál v priebehu celého dňa.
  • Pite veľa tekutín.
  • Skúšajte nové jedlá alebo jedzte tie, ktoré vám najviac chutia, najmä ak sa vám zmenila chuť. Treba si zapamätať, že okrem správnej stravy aj pravidelná fyzická aktivita pomáha zmierňovať únavu. Fyzická aktivita sa však jednoznačne musí prispôsobiť celkovému stavu pacienta (typu liečby, hodnotám krvných testov) a vždy by ste sa mali opýtať odborného lekára, či môžete vykonávať pravidelnú fyzickú aktivitu a aký druh aktivity by bol pre vás vhodný. Vďaka správnej výžive môžete tejto únave predísť alebo ju zmierniť.
Okrem zníženej chuti do jedla a úbytku na hmotnosti sa môžu niektorí onkologickí pacienti stretnúť aj s inými problémami týkajúcimi sa výživy, pričom niektoré z týchto problémov súvisia s ochorením a niektoré s liečbou.
  • Pite veľa tekutín s obsahom živín.
  • Úľavu vám môže poskytnúť jedlo a studené nápoje.
  • Vyhýbajte sa soleným a korenistým jedlám, pretože tie by mohli spôsobiť pálenie záhy a tiež sa vyhýbajte tvrdým jedlám, ako je napr. hrianka alebo surová zelenina, pretože by mohli poškriabať sliznicu (ktorá je už zapálená).
  • Zjemnite si jedlo omáčkami, ktoré nie sú korenisté ani slané.
  • Nápoje pite cez slamku.
  • Ak nosíte zubnú protézu, nechajte ju cez noc ponorenú v špeciálnom roztoku a cez deň ju používajte čo najmenej, aby ste zabránili ďalšiemu podráždeniu zapálených ďasien.
  • Povedzte o tomto probléme lekárovi, ktorý vám môže predpísať potrebné roztoky.
  • Ak vám počas varenia býva nevoľno, popýtajte niekoho, aby vám pripravil jedlo alebo jedzte studené či zmrazené potraviny, ktoré stačí len ohriať (jedlo dôkladne rozmrazte a uvarte).
  • Vyhýbajte sa mastným a vyprážaným jedlám.
  • Skúste ešte v posteli zjesť nejaké suché jedlo, napr. hrianky alebo krekery.
  • Keď máte pocit nevoľnosti, skúste najskôr zjesť nejaké ľahké a suché jedlo, potom postupne pridávajte malé porcie vášho obľúbeného jedla a postupne prechádzajte na výživnejšiu stravu.
  • Známym prostriedkom na úľavu od nevoľnosti je popíjanie sódy. Skúste pomaly cez slamku vypiť pohár minerálky, toniku, sódy alebo limonády.
  • Porozprávajte sa so svojím lekárom, ktorý vám môže predpísať liek na nevoľnosť.
  • Začleňte do jedálnička viac vlákniny. Obzvlášť účinné sú otruby (môžete si ich pridať napríklad do cereálií alebo polievok). Ďalšie zdroje vlákniny sú nasledovné: celozrnné cereálie alebo zapekané müsli, celozrnné výrobky (chlieb, múka, ryža a cestoviny), čerstvé ovocie a zelenina.
  • Používajte radšej prírodné prostriedky na úľavu, napr. slivky alebo slivková šťava.
  • Pite veľa tekutín.
  • Pomôcť môžu dokonca aj horúce nápoje.
  • Pamätajte si, že vaše črevá si môžete udržiavať v dobrom stave miernou aktivitou (napr. chôdzou).
  • Poraďte sa so svojím lekárom, a to najmä v prípade, že zápcha pretrváva.

Treba si uvedomiť, že jedlo a liečba na seba vzájomne pôsobia

Niektoré na prvý pohľad neškodné potraviny sa môžu s niektorými konkrétnymi liekmi negatívne ovplyvňovať.

Napríklad grapefruit a grapefruitová šťava môžu znižovať účinnosť niektorých liekov. V týchto prípadoch je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali pokyny od lekára. Rovnaký účinok môžu mať aj rastlinné prípravky, takže skôr, ako ich použijete, porozprávajte sa so svojím lekárom. Ak sa niektoré výživové doplnky (napr. rybí olej, vitamín E alebo ľanové semienka) užívajú spolu s niektorými liečbami, môžu v skutočnosti zvyšovať riziko vedľajších účinkov. Porozprávajte sa so svojím lekárom o užívaní akýchkoľvek výživových doplnkov. A napokon buďte mimoriadne opatrný pri konzumácii alkoholu v súvislosti s liečbou.

Hygiena a bezpečnosť potravín

U pacientov s rakovinou, a najmä u pacientov s mnohopočetným myelómom (MM), je vyššie riziko infekcie ako u zdravých jedincov. Treba mať na pamäti najmä to, že riziko sa zvyšuje najmä pri niektorých liekoch. Na liečbu pacientov s MM sa stále bežne používajú chemoterapeutické lieky v kombinácii s imunoterapeutikami, ktoré môžu potlačiť imunitný systém, a pacient sa tak stáva náchylnejší na infekcie.

Zdrojom infekcie môže byť aj jedlo.

Je dôležité zabezpečiť hygienu a bezpečnosť potravín v kuchyni, čím sa znižuje riziko mikrobiálnej kontaminácie a nakazenie sa prostredníctvom jedla. Treba mať na pamäti najmä nasledovné:

  • umyte si ruky pred prípravou, počas prípravy aj po príprave jedla,
  • udržiavajte kuchyňu (pracovnú dosku, drez atď.) aj utierky a riad v čistote,
  • surové a uvarené jedlo pripravujte a skladujte samostatne,
  • ovocie a zeleninu umývajte,
  • jedlo poriadne uvarte (najmä vajíčka, mäso a ryby),
  • jedlo správne uchovávajte (v komore, chladničke a mrazničke),
  • zvyšné uvarené jedlo čo najskôr odložte do chladničky.

Vždy skontrolujte dátum spotreby a vzhľad potravín (ak nevyzerajú dobre alebo zvláštne zapáchajú, neskúšajte ich a vyhoďte ich do koša).

V niektorých prípadoch pri použití určitých typov chemoterapie, najmä imunosupresív, sa môže stať, že vám odporučia, aby ste sa vyvarovali niektorým jedlám s cieľom vyhnúť sa infekcii. Vždy je dobré, ak sa so svojím praktickým lekárom porozprávate o vašich stravovacích návykoch alebo keď potrebujete do svojej stravy pridať alebo z nej odstrániť niektoré potraviny. Môže ísť o:

  • surové alebo nedovarené vajcia,
  • morské plody,
  • všetky typy paštét,
  • mäkké syry,
  • donáškové jedlo,
  • vopred zabalené sendviče,
  • studené mäsové nárezy,
  • údené ryby.

EM-110556

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ako mám svojim blízkym povedať, že som ochorel/a?
Pre niektorých ľudí je ťažké hovoriť o mnohopočetnom myelóme a povedať o tejto skutočnosti svojim deťom, vnúčatám, rodine a priateľom. Už sa napísalo veľa kníh o tejto téme, ktoré vám môžu s týmto problémom pomôcť.
Ďalšie typy podpory
K dispozícii je mnoho druhov liečby a niektoré z nich poskytujú aj úľavu od bolesti. Môžu vám pomôcť cítiť sa lepšie a ľahšie akceptovať stres a bolestivé či negatívne pocity. Buďte otvorený voči rôznym formám pomoci.
Rady o tom, ako pravidelne vykonávať fyzickú aktivitu
Každodenná fyzická činnosť vám pomôže, aby ste sa cítili fyzicky aj psychicky lepšie. Taktiež vám pomôže minimalizovať symptómy vášho ochorenia. Takýmto symptómom je aj pocit únavy a vyčerpania, ktorý môže mať mnoho pacientov.